Catholic-Hierarchy DC

Bishop Alessandro Staccioli, O.M.I.

Auxiliary Bishop Emeritus of Siena-Colle di Val d’Elsa-Montalcino

Titular Bishop of Taurianum


Events

DateAgeEventTitle
13 Nov 1931 BornTrieste
17 Mar 195624.3Ordained PriestPriest of Oblates of Mary Immaculate
26 Sep 196836.9AppointedVicar Apostolic of Luang Prabang, Laos
26 Sep 196836.9AppointedTitular Bishop of Taurianum
8 Dec 196837.1Ordained BishopTitular Bishop of Taurianum
29 Nov 197544.0AppointedAuxiliary Bishop of Siena, Italy
10 Dec 199059.1ResignedAuxiliary Bishop of Siena-Colle di Val d’Elsa-Montalcino, Italy

MicroData Summary for Alessandro Staccioli:
Bishop Alessandro Staccioli O.M.I. (born ) Auxiliary Bishop Emeritus of Siena-Colle di Val d’Elsa-Montalcino

Please contact the Bishop through the Archdiocese of Siena-Colle di Val d’Elsa-Montalcino.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • bd/ob: Le Petit Episcopologe, Issue 154, Additions/Corrections (front)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 11 Jul 2014