Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Nicolň Antonio Spínola, O.M. †

Deceased

Titular Archbishop of Naupactus


Events

DateAgeEventTitle
27 Mar 1716BornJanuae
2 Oct 173519.5ProfessedMember of Order of the Minims
20 Nov 176953.6AppointedTitular Archbishop of Naupactus
29 Apr 177054.1Ordained BishopTitular Archbishop of Naupactus

MicroData Summary for Nicolň Antonio Spínola:
Archbishop Nicolň Antonio Spínola O.M. (born ) Titular Archbishop of Naupactus

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi
  • ob: Le Petit Episcopologe, Issue 134

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013