Catholic-Hierarchy DC

Bishop Pierre-Ferdinand-Adrien Simon, M.E.P. †

Deceased

Vicar Apostolic of Northern Burma {Birmania Settentrionale}

Titular Bishop of Dometiopolis


Events

DateAgeEventTitle
2 Mar 1855BornChaillé-les-Marais, France
1877¹21.8ProfessedMember of La Société des Missions Etrangères
15 Jun 187823.2Ordained PriestPriest of La Société des Missions Etrangères
21 Feb 188832.9AppointedVicar Apostolic of Northern Burma {Birmania Settentrionale}, Myanmar
21 Feb 188832.9AppointedTitular Bishop of Dometiopolis
24 Jun 188833.3Ordained BishopTitular Bishop of Dometiopolis
20 Jul 189338.3DiedVicar Apostolic of Northern Burma {Birmania Settentrionale}, Myanmar

Note(s): ¹ Year Uncertain

MicroData Summary for Pierre-Ferdinand-Adrien Simon:
Bishop Pierre-Ferdinand-Adrien Simon M.E.P. (born , died ) Vicar Apostolic of Northern Burma {Birmania Settentrionale}

  • a priest for 15.0 years
  • a bishop for 5.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: LC
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 249

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015