Catholic-Hierarchy DC

Bishop Antonio Scotti

Deceased

Bishop Emeritus of Alife

Titular Bishop of Tiberiopolis


Events

DateAgeEventTitle
11 Dec 1837BornNapoli
18 Aug 186123.7Ordained PriestPriest
25 Sep 188244.8AppointedAuxiliary Bishop of Benevento, Italy
25 Sep 188244.8AppointedTitular Bishop of Sarepta
1 Oct 188244.8Ordained BishopTitular Bishop of Sarepta
15 Jan 188648.1AppointedBishop of Alife, Italy
24 Mar 189860.3ResignedBishop of Alife, Italy
24 Mar 189860.3AppointedTitular Bishop of Tiberiopolis
10 Jun 191981.5DiedBishop Emeritus of Alife, Italy

MicroData Summary for Antonio Scotti:
Bishop Antonio Scotti (born , died ) Bishop Emeritus of Alife

  • a priest for 57.8 years
  • a bishop for 36.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1913
  • d: Annuario Pontificio, Year 1920
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 90, and Page 502
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 553

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013