Catholic-Hierarchy DC

Bishop Giovanni Baptista Santonini

Deceased

Titular Bishop of Famagusta


Events

DateAgeEventTitle
5 Oct 1716BornVenetiis
16 Oct 174024.0Ordained PriestPriest
18 Jul 178366.8AppointedTitular Bishop of Samaria
29 Sep 178367.0Ordained BishopTitular Bishop of Samaria
27 Jun 178568.7AppointedTitular Bishop of Famagusta
12 Jan 179578.3DiedTitular Bishop of Famagusta

MicroData Summary for Giovanni Baptista Santonini:
Bishop Giovanni Baptista Santonini (born , died ) Titular Bishop of Famagusta

  • a priest for 54.2 years
  • a bishop for 11.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 206, Number 17,022

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013