Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Andrea Ratti

Deceased

Titular Archbishop of Hadrianopolis in Haemimonto


Events

DateAgeEventTitle
18 Jul 1712BornSan Paolo
6 Aug 173523.1Ordained DeaconDeacon
10 Aug 173523.1Ordained PriestPriest
15 Apr 177663.7AppointedTitular Archbishop of Hadrianopolis in Haemimonto
9 Jun 177663.9Ordained BishopTitular Archbishop of Hadrianopolis in Haemimonto
9 Jan 177966.5DiedTitular Archbishop of Hadrianopolis in Haemimonto

MicroData Summary for Andrea Ratti:
Archbishop Andrea Ratti (born , died ) Titular Archbishop of Hadrianopolis in Haemimonto

  • a priest for 43.4 years
  • a bishop for 2.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 6, Page 66

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 21 Sep 2013