Catholic-Hierarchy DC

Bishop José Ramón Quesada y Gascón

Deceased

Bishop of Segovia


Events

DateAgeEventTitle
21 Jul 1845BornAlmagro
21 May 189448.8AppointedAuxiliary Bishop of Toledo, Spain
21 May 189448.8AppointedTitular Bishop of Dometiopolis
25 Jul 189449.0Ordained BishopTitular Bishop of Dometiopolis
24 Mar 189852.7AppointedBishop of Segovia, Spain
13 Sep 190055.1DiedBishop of Segovia, Spain

MicroData Summary for José Ramón Quesada y Gascón:
Bishop José Ramón Quesada y Gascón (born , died ) Bishop of Segovia

  • a bishop for 6.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 249, and Page 509

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013