Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Nicola Pugliesi

Deceased

Archbishop Emeritus of Dubrovnik (Ragusa)

Titular Archbishop of Thessalonica


Events

DateAgeEventTitle
30 Jul 1718BornZaton Veliki
18 Dec 175234.4AppointedBishop of Nicopoli, Bulgaria
6 Apr 176748.7AppointedArchbishop of Dubrovnik (Ragusa), Croatia
Sep 177759.1AppointedTitular Archbishop of Thessalonica
19 Sep 177759.1ResignedArchbishop of Dubrovnik (Ragusa), Croatia
9 Jul 177859.9DiedArchbishop Emeritus of Dubrovnik (Ragusa), Croatia

MicroData Summary for Nicola Pugliesi:
Archbishop Nicola Pugliesi (born , died ) Archbishop Emeritus of Dubrovnik (Ragusa)

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013