Catholic-Hierarchy DC

Archbishop François-Marie-Joseph Poirier

Deceased

Archbishop Emeritus of Port-au-Prince

Titular Archbishop of Lemnus


Events

DateAgeEventTitle
24 Nov 1904BornNéant, France
16 Jul 192823.6Ordained PriestPriest
3 Jul 195550.6AppointedArchbishop of Port-au-Prince, Haïti
20 Nov 195551.0Ordained BishopArchbishop of Port-au-Prince, Haïti
18 Aug 196661.7ResignedArchbishop of Port-au-Prince, Haïti
18 Aug 196661.7AppointedTitular Archbishop of Lemnus
20 Jan 197671.2DiedArchbishop Emeritus of Port-au-Prince, Haïti

MicroData Summary for François-Marie-Joseph Poirier:
Archbishop François-Marie-Joseph Poirier (born , died ) Archbishop Emeritus of Port-au-Prince

  • a priest for 47.5 years
  • a bishop for 20.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1955, Number 105

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013