Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Salvatore Nappi

Deceased

Archbishop Emeritus of Conza e Campagna, Italy


Events

DateAgeEventTitle
7 Mar 1828Born
27 Mar 185224.0Ordained PriestPriest
22 Dec 187345.7AppointedBishop of Nard˛, Italy
11 Jan 187445.8Ordained BishopBishop of Nard˛, Italy
23 Jun 1876³48.2ResignedBishop of Nard˛, Italy
26 Jun 187648.3AppointedAuxiliary Bishop of Calvi e Teano, Italy
26 Jun 187648.3AppointedTitular Bishop of Dioclea
28 Feb 187950.9AppointedArchbishop of Conza e Campagna, Italy
18 Oct 189668.6ResignedArchbishop of Conza e Campagna, Italy
25 Sep 189971.5DiedArchbishop Emeritus of Conza e Campagna, Italy

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Salvatore Nappi (VIAF: 89337836)
Archbishop Salvatore Nappi (born , died ) Archbishop Emeritus of Conza e Campagna

EventPlace
Birth PlaceNola, Diocese of Nola
Ordained BishopCathedral, Nola, Diocese of Nola

  • a priest for 47.4 years
  • a bishop for 25.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1885
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 219, and Page 246
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 410
  • b/c2: Les Ordinations ╔piscopales, Year 1874, Number 4

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2017
Code: web_b, v3.1.6, 3 Jan 2017; Data: 6 Mar 2017