Catholic-Hierarchy DC

Bishop Stephanus Nagy

Deceased

Auxiliary Bishop of Esztergom

Titular Bishop of Themiscyra


Events

DateAgeEventTitle
1725BornKomarom
8 Sep 174823.7Ordained DeaconDeacon
29 Dec 174824.0Ordained PriestPriest
16 Dec 177652.0AppointedAuxiliary Bishop of Esztergom, Hungary
16 Dec 177652.0AppointedTitular Bishop of Themiscyra
180479.0DiedAuxiliary Bishop of Esztergom, Hungary

MicroData Summary for Stephanus Nagy:
Bishop Stephanus Nagy Auxiliary Bishop of Esztergom

  • a priest for 55.0 years

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013