Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Antonino Merciai, O.P. †

Deceased

Titular Archbishop of Theodosiopolis

Titular See: (adel/Mesopotamia)


Events

DateAgeEventTitle
Mar 1811³BornBibbiena in Casentino, Italy
11 Dec 184837.7AppointedTitular Archbishop of Theodosiopolis
28 Jan 184937.9Ordained BishopTitular Archbishop of Theodosiopolis
22 Oct 185039.6DiedTitular Archbishop of Theodosiopolis

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Antonino Merciai (VIAF: 304912307)
Archbishop Antonino Merciai O.P. (born Mar 1811, died ) Titular Archbishop of Theodosiopolis

  • a bishop for 1.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 547
  • b/c2: Les Ordinations Épiscopales, Year 1849, Number 5

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.4, 5 May 2016; Data: 13 Dec 2016