Catholic-Hierarchy DC

Bishop Didacus Manola

Deceased

Bishop of Trogir (Trał)


Events

DateAgeEventTitle
16 Jun 1695BornSpalaten
3 Jun 171924.0Ordained PriestPriest
12 May 175559.9AppointedBishop of Trogir (Trał), Croatia
19 May 175559.9Ordained BishopBishop of Trogir (Trał), Croatia
14 Feb 176569.7DiedBishop of Trogir (Trał), Croatia

MicroData Summary for Didacus Manola:
Bishop Didacus Manola (born , died ) Bishop of Trogir (Trał)

  • a priest for 45.7 years
  • a bishop for 9.7 years

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013