Catholic-Hierarchy DC

Bishop Paolo Maggiolo

Deceased

Bishop of Albenga


Events

DateAgeEventTitle
16 Jun 1748BornPorto Venere
12 Sep 177325.2Ordained PriestPriest
26 Sep 179143.3AppointedBishop of Albenga, Italy
2 Oct 179143.3Ordained BishopBishop of Albenga, Italy
7 Aug 180254.1DiedBishop of Albenga, Italy

MicroData Summary for Paolo Maggiolo:
Bishop Paolo Maggiolo (born , died ) Bishop of Albenga

  • a priest for 28.9 years
  • a bishop for 10.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1795
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi
  • ob/c34: CB, 13 May 2013

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013