Catholic-Hierarchy DC

Bishop Jacques Le Févre du Quesnoy

Deceased

Bishop of Coutances


Events

DateAgeEventTitle
1694BornGolleville
18 Jul 175763.5AppointedBishop of Coutances, France
21 Aug 175763.6Ordained BishopBishop of Coutances, France
9 Sep 176470.7DiedBishop of Coutances, France

MicroData Summary for Jacques Le Févre du Quesnoy:
Bishop Jacques Le Févre du Quesnoy (died ) Bishop of Coutances

  • a bishop for 7.1 years

Source(s):

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013