Catholic-Hierarchy DC

Bishop Francis Lenny

Deceased

Auxiliary Bishop of Armagh

Titular Bishop of Rotdon


Events

DateAgeEventTitle
27 Sep 1928BornCookstown
21 Jun 195324.7Ordained PriestPriest of Armagh, Ireland
3 May 197445.6AppointedAuxiliary Bishop of Armagh, Ireland
3 May 197445.6AppointedTitular Bishop of Rotdon
16 Jun 197445.7Ordained BishopTitular Bishop of Rotdon
16 Jul 197849.8DiedAuxiliary Bishop of Armagh, Ireland

MicroData Summary for Francis Lenny:
Bishop Francis Lenny (born , died ) Auxiliary Bishop of Armagh

  • a priest for 25.1 years
  • a bishop for 4.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013