Catholic-Hierarchy DC

Bishop Pierre Nicolaus Lavaissière, C.M. †

Deceased

Vicar Apostolic of Chekiang {Ce-Kiam}

Titular Bishop of Myrina


Events

DateAgeEventTitle
25 Oct 1813BornGrandelles, France
183521.2ProfessedMember of Congregation of the Mission
23 Dec 183724.2Ordained PriestPriest of Congregation of the Mission
27 Mar 184632.4AppointedVicar Apostolic of Chekiang {Ce-Kiam}, China
27 Mar 184632.4AppointedTitular Bishop of Myrina
21 Feb 184733.3Ordained BishopTitular Bishop of Myrina
19 Dec 184936.2DiedVicar Apostolic of Chekiang {Ce-Kiam}, China

MicroData Summary for Pierre Nicolaus Lavaissière:
Bishop Pierre Nicolaus Lavaissière C.M. (born , died ) Vicar Apostolic of Chekiang {Ce-Kiam}

  • a priest for 12.0 years
  • a bishop for 2.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: LC
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 7, Page 274

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013