Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Giorgio Labella, O.F.M. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Durrės (Durazzo)

Titular Archbishop of Anazarbus


Events

DateEventTitle
2 Oct 1840AppointedBishop of Sapė, Albania
10 Jan 1841Ordained BishopBishop of Sapė, Albania
26 Nov 1844AppointedArchbishop of Durrės (Durazzo), Albania
4 Jun 1847ResignedArchbishop of Durrės (Durazzo), Albania
4 Jun 1847AppointedTitular Archbishop of Anazarbus
27 Oct 1860DiedArchbishop Emeritus of Durrės (Durazzo), Albania

MicroData Summary for Giorgio Labella:
Archbishop Giorgio Labella O.F.M. (died ) Archbishop Emeritus of Durrės (Durazzo)

  • a bishop for 19.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 98
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 7, Page 182, and Page 334

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013