Catholic-Hierarchy DC

Bishop Constant Philomène Jeanningros, M.E.P. †

Deceased

Vicar Apostolic of Eastern Cochin {Cocincina Orientale}

Titular Bishop of Hauara


Events

DateAgeEventTitle
21 Aug 1870BornLongechaux, France
30 Jun 189524.9Ordained PriestPriest of La Société des Missions Etrangères
24 Aug 191141.0AppointedCoadjutor Vicar Apostolic of Eastern Cochin {Cocincina Orientale}, Viet Nam
24 Aug 191141.0AppointedTitular Bishop of Hauara
25 Jan 191241.4Ordained BishopTitular Bishop of Hauara
21 Mar 192150.6DiedCoadjutor Vicar Apostolic of Eastern Cochin {Cocincina Orientale}, Viet Nam

MicroData Summary for Constant Philomène Jeanningros:
Bishop Constant Philomène Jeanningros M.E.P. (born , died ) Vicar Apostolic of Eastern Cochin {Cocincina Orientale}

  • a priest for 25.7 years
  • a bishop for 9.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/d: Le Petit Episcopologe, Issue 109, Additions/Corrections (front)
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1912, Number 7

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013