Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Jacques Ishaq

Curial Bishop Emeritus of Babylon {Babilonia} (Chaldean), Iraq

Titular Archbishop of Nisibis dei Caldei


Events

DateAgeEventTitle
25 Feb 1938 Born
20 Jun 196325.3Ordained PriestPriest of Mossul (Chaldean), Iraq
7 May 199759.2AppointedArchbishop of Arbil {Erbil} (Chaldean), Iraq
26 Sep 199759.5Ordained BishopArchbishop of Arbil {Erbil} (Chaldean), Iraq
4 May 199961.1ResignedArchbishop of Arbil {Erbil} (Chaldean), Iraq
21 Dec 200567.8AppointedTitular Archbishop of Nisibis dei Caldei
21 Dec 200567.8AppointedCurial Bishop of Babylon {Babilonia} (Chaldean), Iraq
19 Dec 201274.8AppointedAdministrator of Babylon {Babilonia} (Chaldean), Iraq
31 Jan 201374.9ResignedAdministrator of Babylon {Babilonia} (Chaldean), Iraq
25 Jun 201476.3RetiredCurial Bishop of Babylon {Babilonia} (Chaldean), Iraq

MicroData Summary for Jacques Ishaq
Archbishop Jacques Ishaq (born ) Curial Bishop Emeritus of Babylon {Babilonia}

EventPlace
Birth PlaceMosul

Please contact the Archbishop through the Patriarchate of Babylon {Babilonia} (Chaldean).

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ab: Bollettino, 21 Dec 2005
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 150, Number 13,150
  • ab: Bollettino, 19 Dec 2012
  • r: CB, 15 Jan 2015
  • r: CB, 21 Apr 2015

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.1.8, 1 Jan 2018; Data: 2 Jan 2018