Catholic-Hierarchy DC

Bishop Pio Guizzardi

Deceased

Auxiliary Bishop of Bologna

Titular Bishop of Pharsalus


Events

DateAgeEventTitle
15 Oct 1879BornBologna
24 May 190222.6Ordained PriestPriest
11 Apr 193656.5AppointedAuxiliary Bishop of Bologna, Italy
11 Apr 193656.5AppointedTitular Bishop of Pharsalus
5 May 193656.6Ordained BishopTitular Bishop of Pharsalus
27 Jul 194464.8DiedAuxiliary Bishop of Bologna, Italy

MicroData Summary for Pio Guizzardi:
Bishop Pio Guizzardi (born , died ) Auxiliary Bishop of Bologna

  • a priest for 42.2 years
  • a bishop for 8.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1941
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1936, Number 30

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013