Catholic-Hierarchy DC

Carlo Cardinal Gualterio

Deceased

Archbishop Emeritus of Fermo

Cardinal-Priest of Sant’Eusebio


Events

DateAgeEventTitle
1613²BornOrvieto
2 Mar 165441.2Elevated to Cardinal
23 Mar 165441.2InstalledCardinal-Deacon of San Pancrazio
5 Oct 165441.8AppointedArchbishop of Fermo, Italy
27 Dec 165442.0Ordained BishopArchbishop of Fermo, Italy
14 Nov 166754.9AppointedCardinal-Deacon of Sant’Angelo in Pescheria
1668²55.0ResignedArchbishop of Fermo, Italy
12 Mar 166855.2AppointedCardinal-Deacon of Santa Maria in Cosmedin
25 Dec 166856.0AppointedCardinal-Priest of Santa Maria in Cosmedin
15 Jan 166956.0AppointedCardinal-Priest of Sant’Eusebio
1 Jan 167360.0DiedArchbishop Emeritus of Fermo, Italy

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Carlo Gualterio:
Cardinal Carlo Gualterio (died ) Archbishop Emeritus of Fermo

  • a bishop for 18.0 years
  • a cardinal for 18.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • The Cardinals of the Holy Roman Church, 2 Mar 1654
  • ob/c2+: Sacres Episcopaux a Rome de 1565 a 1662, Page 117, Number 716
  • Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 4, Page 188

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013