Catholic-Hierarchy DC

Benedetto Cardinal Giustiniani

Deceased

Cardinal-Bishop of Porto e Santa Rufina


Events

DateAgeEventTitle
5 Jun 1554BornIsland of Chios, Greece
16 Nov 158632.4Elevated to Cardinal
14 Jan 158732.6AppointedCardinal-Deacon of San Giorgio in Velabro
11 Sep 158733.2AppointedCardinal-Deacon of Sant’Agata de’ Goti
20 Mar 158934.7AppointedCardinal-Deacon of Santa Maria in Cosmedin
7 Jan 159136.5AppointedCardinal-Priest of San Marcello
17 Mar 159944.7AppointedCardinal-Priest of Santa Prisca
17 Aug 161157.1AppointedCardinal-Priest of San Lorenzo in Lucina
4 Jun 161257.9AppointedCardinal-Bishop of Palestrina
2 Jul 161258.0Ordained BishopBishop of Palestrina
16 Sep 161561.2AppointedCardinal-Bishop of Sabina
31 Aug 162066.2AppointedCardinal-Bishop of Porto e Santa Rufina
27 Mar 162166.8DiedCardinal-Bishop of Porto e Santa Rufina

MicroData Summary for Benedetto Giustiniani:
Benedetto Cardinal Giustiniani (born , died ) Cardinal-Bishop of Porto e Santa Rufina

  • a bishop for 8.7 years
  • a cardinal for 34.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 16 Nov 1586
  • c2+: CB
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1612, Number 12
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 4, Page 84

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.3, 8 Feb 2015; Data: 10 Feb 2015