Catholic-Hierarchy DC

Bishop Pio Giardina

Deceased

Bishop of Nicosia


Events

DateAgeEventTitle
27 Mar 1884BornSanta Domenica Vittoria
30 Sep 190622.5Ordained PriestPriest
10 Aug 193551.4AppointedAuxiliary Bishop of Messina, Italy
10 Aug 193551.4AppointedTitular Bishop of Hephaestus
28 Oct 193551.6Ordained BishopTitular Bishop of Hephaestus
8 Aug 194258.4AppointedBishop of Nicosia, Italy
18 Feb 195368.9DiedBishop of Nicosia, Italy

MicroData Summary for Pio Giardina:
Bishop Pio Giardina (born , died ) Bishop of Nicosia

  • a priest for 46.4 years
  • a bishop for 17.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1935, Number 86

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013