Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Gabriel Ganni

Deceased

Archbishop of Bassorah {Basra} (Chaldean)


Events

DateAgeEventTitle
6 Aug 1906BornKarmless
7 Jul 192922.9Ordained PriestPriest of Mossul (Chaldean), Iraq
19 Mar 195649.6AppointedAuxiliary Bishop of Beirut {Bairut} (Chaldean), Lebanon
19 Mar 195649.6AppointedTitular Bishop of Gargara
20 May 195649.8Ordained BishopTitular Bishop of Gargara
23 Oct 195953.2AppointedCoadjutor Bishop of Beirut {Bairut} (Chaldean), Lebanon
12 Feb 196457.5SucceededBishop of Beirut {Bairut} (Chaldean), Lebanon
2 Mar 196659.6AppointedCoadjutor Archbishop of Bassorah {Basra} (Chaldean), Iraq
2 Mar 196659.6AppointedTitular Archbishop of Pessinus
15 Jan 197164.4SucceededArchbishop of Bassorah {Basra} (Chaldean), Iraq
10 Nov 198175.3DiedArchbishop of Bassorah {Basra} (Chaldean), Iraq

MicroData Summary for Gabriel Ganni:
Archbishop Gabriel Ganni (born , died ) Archbishop of Bassorah {Basra}

  • a priest for 52.3 years
  • a bishop for 25.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: JPG
  • b: Le Petit Episcopologe, Issue 107, Number 9,379
  • ob/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1956, Number 41

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 15 Apr 2014