Catholic-Hierarchy DC

Bishop Aloisio Gandolfi, C.M. †

Deceased

Vicar Apostolic of Alep [Beroea, Halab]

Titular Bishop of Icosium


Events

DateEventTitle
11 Aug 1815AppointedTitular Bishop of Icosium
11 Aug 1815AppointedApostolic Delegate to Syria
28 Jul 1816Ordained BishopTitular Bishop of Icosium
13 Jan 1818AppointedVicar Apostolic of Alep [Beroea, Halab], Syria
10 Aug 1825DiedVicar Apostolic of Alep [Beroea, Halab], Syria

MicroData Summary for Aloisio Gandolfi:
Bishop Aloisio Gandolfi C.M. (died ) Vicar Apostolic of Alep [Beroea, Halab]

  • a bishop for 9.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Revue des Ordinations Épiscopales
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 7, Page 222

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013