Catholic-Hierarchy DC

Bishop Carmine Fimiani

Deceased

Bishop of Nardō


Events

DateAgeEventTitle
9 Feb 1740BornCastel S.Giorgio
16 Jun 176424.4Ordained PriestPriest
27 Feb 179252.0AppointedBishop of Nardō, Italy
4 Mar 179252.1Ordained BishopBishop of Nardō, Italy
13 Nov 179959.8DiedBishop of Nardō, Italy

MicroData Summary for Carmine Fimiani:
Bishop Carmine Fimiani (born , died ) Bishop of Nardō

  • a priest for 35.4 years
  • a bishop for 7.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 6, Page 307

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013