Catholic-Hierarchy DC

Bishop Camillo Vittorino Facchinetti, O.F.M. †

Deceased

Vicar Apostolic of Tripoli

Titular Bishop of Nicius


Events

DateAgeEventTitle
12 May 1883BornGorlago, Italy
23 Feb 190723.8Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor
9 Mar 193652.8AppointedVicar Apostolic of Tripolitana, Libya
9 Mar 193652.8AppointedTitular Bishop of Nicius
26 Apr 193653.0Ordained BishopTitular Bishop of Nicius
25 Dec 195067.6DiedVicar Apostolic of Tripoli, Libya

MicroData Summary for Camillo Vittorino Facchinetti:
Bishop Camillo Vittorino Facchinetti O.F.M. (born , died ) Vicar Apostolic of Tripoli

  • a priest for 43.8 years
  • a bishop for 14.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1936, Number 25

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013