Catholic-Hierarchy DC

Bishop Emile Eid

Deceased

Official Emeritus of the Roman Curia - Other

Titular Bishop of Sarepta dei Maroniti

Titular See: (Vice-President of Revision of Code of Eastern Canon Law)


Events

DateAgeEventTitle
15 Mar 1925BornMazraat-el-Dahre
6 May 195126.1Ordained PriestPriest of Saïda (Sidone) (Maronite), Lebanon
20 Dec 198257.8AppointedOfficial of the Roman Curia - Other
20 Dec 198257.8AppointedTitular Bishop of Sarepta dei Maroniti
23 Jan 198357.9Ordained BishopTitular Bishop of Sarepta dei Maroniti
18 Oct 199065.6ResignedOfficial of the Roman Curia - Other
30 Nov 200984.7DiedOfficial Emeritus of the Roman Curia - Other

MicroData Summary for Emile Eid:
Bishop Emile Eid (born , died ) Official Emeritus of Roman Curia - Other

  • a priest for 58.6 years
  • a bishop for 26.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 139
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 200, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013