Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Raymond Eid

Deceased

Archbishop Emeritus of Damas (Maronite)


Events

DateAgeEventTitle
6 Aug 1930BornMazraat-el-Dahre
30 May 195726.8Ordained PriestPriest of Saïda (Sidone) (Maronite), Lebanon
5 Jun 199968.8AppointedArchbishop of Damas (Maronite), Syria
20 Nov 199969.3Ordained BishopArchbishop of Damas (Maronite), Syria
25 Sep 200575.1RetiredArchbishop of Damas (Maronite), Syria
11 Jun 201281.8DiedArchbishop Emeritus of Damas (Maronite), Syria

MicroData Summary for Raymond Eid:
Archbishop Raymond Eid (born , died ) Archbishop Emeritus of Damas

  • a priest for 55.0 years
  • a bishop for 12.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 157, Number 13,647
  • d: CB, 13 Jun 2012
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 212, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013