Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Adrianus Djajasepoetra, S.J. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Djakarta


Events

DateAgeEventTitle
12 Mar 1894BornJogjakarta
15 Aug 192834.4Ordained PriestPriest of Society of Jesus
18 Feb 195358.9AppointedVicar Apostolic of Djakarta, Indonesia
18 Feb 195358.9AppointedTitular Bishop of Trisipa
23 Apr 195359.1Ordained BishopTitular Bishop of Trisipa
3 Jan 196166.8AppointedArchbishop of Djakarta, Indonesia
21 May 197076.2RetiredArchbishop of Djakarta, Indonesia
21 May 197076.2AppointedTitular Archbishop of Volsinium
10 Jul 197682.3ResignedTitular Archbishop of Volsinium
10 Jul 197985.3DiedArchbishop Emeritus of Djakarta, Indonesia

MicroData Summary for Adrianus Djajasepoetra:
Archbishop Adrianus Djajasepoetra S.J. (born , died ) Archbishop Emeritus of Djakarta

  • a priest for 50.9 years
  • a bishop for 26.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013