Catholic-Hierarchy DC

Bishop Pierre Marin Arntz, O.S.C. †

Deceased

Bishop of Bandung


Events

DateAgeEventTitle
31 Jul 1910BornBeers
1 Aug 193424.0Ordained PriestPriest of Canons Regular of the Order of the Holy Cross
10 Jan 195241.4AppointedVicar Apostolic of Bandung, Indonesia
10 Jan 195241.4AppointedTitular Bishop of Stectorium
25 Mar 195241.7Ordained BishopTitular Bishop of Stectorium
3 Jan 196150.4AppointedBishop of Bandung, Indonesia
25 Apr 198473.7DiedBishop of Bandung, Indonesia

MicroData Summary for Pierre Marin Arntz:
Bishop Pierre Marin Arntz O.S.C. (born , died ) Bishop of Bandung

  • a priest for 49.7 years
  • a bishop for 32.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1952, Number 21

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013