Catholic-Hierarchy DC

Bishop Francesco di Costanzo

Deceased

Bishop Emeritus of Monopoli, Italy

Titular Bishop of Amisus


Events

DateAgeEventTitle
11 Apr 1857Born
13 Mar 188022.9Ordained PriestPriest
14 Dec 189942.6AppointedAuxiliary Bishop of Tricarico, Italy
14 Dec 189942.6AppointedTitular Bishop of Eudoxias
21 Dec 189942.6Ordained BishopTitular Bishop of Eudoxias
4 Mar 190244.8AppointedBishop of Monopoli, Italy
19 Dec 191255.6ResignedBishop of Monopoli, Italy
19 Dec 191255.6AppointedTitular Bishop of Amisus
7 Jul 191356.2DiedBishop Emeritus of Monopoli, Italy

MicroData Summary for Francesco di Costanzo
Bishop Francesco di Costanzo (born , died ) Bishop Emeritus of Monopoli

EventPlace
Birth PlaceVietri sul mare, Diocese of Cava e Sarno
Ordained BishopTrinite des Monts, Roma, Diocese of Roma {Rome}

  • a priest for 33.3 years
  • a bishop for 13.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1913
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 264, and Page 392
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 9, Page 52
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1899, Number 70

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2017
Code: web_b, v3.1.6, 3 Jan 2017; Data: 18 Jun 2017