Catholic-Hierarchy DC

Bishop Michael Dallat

Deceased

Auxiliary Bishop Emeritus of Down and Connor

Titular Bishop of Thala


Events

DateAgeEventTitle
11 Jun 1925BornBallycastle
10 Mar 195125.7Ordained PriestPriest of Down and Connor, Ireland
15 Dec 199368.5AppointedAuxiliary Bishop of Down and Connor, Ireland
15 Dec 199368.5AppointedTitular Bishop of Thala
13 Feb 199468.7Ordained BishopTitular Bishop of Thala
31 Mar 200074.8ResignedAuxiliary Bishop of Down and Connor, Ireland
25 Sep 200075.3DiedAuxiliary Bishop Emeritus of Down and Connor, Ireland

MicroData Summary for Michael Dallat:
Bishop Michael Dallat (born , died ) Auxiliary Bishop Emeritus of Down and Connor

  • a priest for 49.5 years
  • a bishop for 6.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 137, Number 12,250
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 162, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013