Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Francesco d’Albore

Deceased

Bishop Emeritus of Monopoli

Titular Archbishop of Pompeiopolis in Paphlagonia


Events

DateAgeEventTitle
19 Jun 1828BornCasapulla
14 Jun 185123.0Ordained DeaconDeacon
5 Jun 185224.0Ordained PriestPriest
7 Jun 188658.0AppointedBishop of Monopoli, Italy
13 Jun 188658.0Ordained BishopBishop of Monopoli, Italy
4 Sep 190173.2ResignedBishop of Monopoli, Italy
4 Sep 190173.2AppointedTitular Archbishop of Pompeiopolis in Paphlagonia
25 Dec 192092.5DiedBishop Emeritus of Monopoli, Italy

MicroData Summary for Francesco d’Albore:
Archbishop Francesco d’Albore (born , died ) Bishop Emeritus of Monopoli

  • a priest for 68.6 years
  • a bishop for 34.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1913
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 392, and Page 462

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013