Catholic-Hierarchy DC

Bishop Vincenzo Brancia

Deceased

Bishop of Ugento


Events

DateAgeEventTitle
30 Jan 1818BornNicotera
4 Apr 184022.2Ordained DeaconDeacon
19 Dec 184022.9Ordained PriestPriest
25 Jun 188971.4AppointedCoadjutor Bishop of Ugento, Italy
25 Jun 188971.4AppointedTitular Bishop of Amathus in Cypro
29 Jun 188971.4Ordained BishopTitular Bishop of Amathus in Cypro
26 Jul 189072.5SucceededBishop of Ugento, Italy
25 Apr 189678.2DiedBishop of Ugento, Italy

MicroData Summary for Vincenzo Brancia:
Bishop Vincenzo Brancia (born , died ) Bishop of Ugento

  • a priest for 55.3 years
  • a bishop for 6.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 93, and Page 574

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013