Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Nikola Bani (Ban)

Deceased

Archbishop of Dubrovnik (Ragusa)


Events

DateAgeEventTitle
17 Apr 1736BornRagusa
14 Apr 175923.0Ordained PriestPriest
12 May 180064.1AppointedArchbishop of Dubrovnik (Ragusa), Croatia
9 Nov 180064.6Ordained BishopArchbishop of Dubrovnik (Ragusa), Croatia
15 Apr 181579.0DiedArchbishop of Dubrovnik (Ragusa), Croatia

MicroData Summary for Nikola Bani (Ban):
Archbishop Nikola Bani (Ban) (born , died ) Archbishop of Dubrovnik (Ragusa)

  • a priest for 56.0 years
  • a bishop for 14.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Revue des Ordinations Épiscopales
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 7, Page 317

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013