Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Paul Aouad (Awad, Auad)

Deceased

Archbishop Emeritus of Cipro (Maronite)

Titular Archbishop of Nazareth


Events

DateAgeEventTitle
9 Feb 1855BornHesrouan
29 Apr 187722.2Ordained PriestPriest
24 Sep 189641.6AppointedTitular Archbishop of Nazareth per i Maroniti
24 Sep 189641.6Ordained BishopTitular Archbishop of Nazareth per i Maroniti
11 Feb 191156.0AppointedArchbishop of Cipro (Maronite), Cyprus
30 Jan 1941³86.0ResignedArchbishop of Cipro (Maronite), Cyprus
30 Jan 1941³86.0AppointedTitular Archbishop of Chalcis in Syria
14 Jun 194186.3AppointedTitular Archbishop of Nazareth
27 Jun 194287.4DiedArchbishop Emeritus of Cipro (Maronite), Cyprus

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Paul Aouad (Awad, Auad):
Archbishop Paul Aouad (Awad, Auad) (born , died ) Archbishop Emeritus of Cipro

  • a priest for 65.2 years
  • a bishop for 45.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1941
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 210, Number 17,403

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013