Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Vincent Antoine Alamanni Nasi

Deceased

Titular Archbishop of Seleucia in Isauria


Events

DateAgeEventTitle
7 Apr 1679BornFlorence
16 Nov 171031.6Ordained PriestPriest
22 Nov 172344.6AppointedTitular Archbishop of Seleucia in Isauria
30 Nov 172344.6Ordained BishopTitular Archbishop of Seleucia in Isauria
26 Mar 173556.0DiedTitular Archbishop of Seleucia in Isauria

MicroData Summary for Vincent Antoine Alamanni Nasi:
Archbishop Vincent Antoine Alamanni Nasi (born , died ) Titular Archbishop of Seleucia in Isauria

  • a priest for 24.4 years
  • a bishop for 11.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 5, Page 352

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013