Catholic-Hierarchy DC

Chile

Seniority by Bishop Ordination


Ordained
Bishop
YearsNameCurrent Title
Most Senior
7 May 1972 Bishop Juan Luis Ysern de ArceBishop Emeritus of San Carlos de Ancud
27 Apr 1974 Bishop Tomás Osvaldo González Morales, S.D.B.Bishop Emeritus of Punta Arenas
15 Jan 1978 Angelo Cardinal SodanoDean Emeritus of the College of Cardinals, Roman Curia
5 Mar 1978 Bishop Sixto José Parzinger Foidl, O.F.M. Cap.Bishop Emeritus of Villarrica
27 May 1979 Bishop Alejandro Goić KarmelićBishop Emeritus of Rancagua
18 May 1980 Bishop Manuel Camilo Vial Risopatrón, P. SchönstattBishop Emeritus of Temuco
19 Dec 1982 Bishop Miguel Caviedes MedinaBishop Emeritus of Los Angeles
23 Sep 1984 Archbishop Patricio Infante AlfonsoArchbishop Emeritus of Antofagasta
6 Jan 1985 Jorge Arturo Augustin Cardinal Medina EstévezPrefect Emeritus of the Congregation for Divine Worship and the Discipline of the Sacraments, Roman Curia
9 Mar 1986 Archbishop Pablo Lizama RiquelmeArchbishop Emeritus of Antofagasta
9 Sep 1989 Bishop Rafael de la Barra Tagle, S.V.D.Prelate Emeritus of Illapel
6 Jan 1991 Francisco Javier Cardinal Errázuriz Ossa, P. SchönstattArchbishop Emeritus of Santiago de Chile
Most Junior
17 Oct 2021 Father Andrés Gabriel Ferrada MoreiraTitular Archbishop-Elect of Tiburnia
13 Aug 2021 Bishop Carlos Alberto Godoy LabrańaAuxiliary Bishop of Santiago de Chile
13 Aug 2021 Bishop Cristián Castro TooveyAuxiliary Bishop of Santiago de Chile
26 Sep 2020 Bishop Julio Esteban Larrondo YáńezAuxiliary Bishop of Santiago de Chile
12 Sep 2020 Bishop Ricardo Basilio Morales Galindo, O. de M.Bishop of Copiapó
15 Aug 2020 Bishop Gonzalo Arturo Bravo ÁlvarezBishop of San Felipe
11 Jul 2020 Bishop Sergio Hernán Pérez de Arce Arriagada, SS.CC.Bishop of San Bartolomé de Chillán
22 Jun 2019 Bishop Alberto Ricardo Lorenzelli Rossi, S.D.B.Auxiliary Bishop of Santiago de Chile
29 Apr 2017 Bishop Cristián Carlos Roncagliolo PachecoAuxiliary Bishop of Santiago de Chile
19 May 2016 Bishop Óscar Hernán Blanco Martínez, O.M.D.Bishop of San Juan Bautista de Calama
10 Oct 2015 Archbishop Alberto Ortega MartínApostolic Nuncio to Chile
29 Aug 2015 Bishop Jorge Enrique Concha Cayuqueo, O.F.M.Bishop of Osorno

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2021
Code: web_d, v3.3.7, 8 May 2021; Data: 18 Sep 2021

Quantcast