Catholic-Hierarchy DC

Belarus

Seniority by Bishop Ordination


Ordained
Bishop
YearsNameCurrent Title
1 Nov 1985 Archbishop Agostino MarchettoSecretary Emeritus of the Pontifical Council for the Pastoral Care of Migrants and Itinerant People, Roman Curia
20 Oct 1989 Archbishop Tadeusz KondrusiewiczArchbishop Emeritus of Minsk-Mohilev
23 May 1991 Bishop Aleksander KaszkiewiczBishop of Grodno
29 Sep 1998 Bishop Antoni DziemiankoBishop of Pinsk
24 Jun 1999 Bishop Kazimierz Wielikosielec, O.P.Auxiliary Bishop of Pinsk
20 Nov 1999 Bishop Władisław BlinBishop Emeritus of Vitebsk
4 Dec 1999 Bishop Cyryl KlimowiczBishop of San Giuseppe a Irkutsk, Russian Federation
13 Mar 2001 Bishop Stanisław Dowlaszewicz Billman, O.F.M. Conv.Auxiliary Bishop of Santa Cruz de la Sierra, Bolivia
6 Oct 2001 Archbishop Ivan JurkovičApostolic Nuncio to Canada
6 Jan 2002 Archbishop Claudio GugerottiApostolic Nuncio to Great Britain
21 Nov 2004 Archbishop Martin VidovićApostolic Nuncio Emeritus to Belarus
18 Jan 2014 Bishop Aleh ButkevichBishop of Vitebsk
25 Jan 2014 Bishop Yury KasabutskiAuxiliary Bishop of Minsk-Mohilev
1 Feb 2014 Bishop Iosif StaneuskiAuxiliary Bishop of Grodno
27 Jun 2015 Bishop Aliaksandr Yasheuski, S.D.B.Auxiliary Bishop of Minsk-Mohilev
15 Jul 2016 Archbishop Gábor PintérApostolic Nuncio to Honduras
16 Sep 2020 Archbishop Ante JozićApostolic Nuncio to Belarus

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2021
Code: web_d, v3.3.7, 8 May 2021; Data: 5 Jun 2021

Quantcast