Catholic-Hierarchy DC

Bishop Raymundo Joseph Peña

Deceased

Bishop Emeritus of Brownsville, Texas, USA


Events

DateAgeEventTitle
19 Feb 1934Born
25 May 195723.2Ordained PriestPriest of Corpus Christi, Texas, USA
16 Oct 197642.6AppointedAuxiliary Bishop of San Antonio, Texas, USA
16 Oct 197642.6AppointedTitular Bishop of Trisipa
13 Dec 197642.8Ordained BishopTitular Bishop of Trisipa
29 Apr 198046.1AppointedBishop of El Paso, Texas, USA
18 Jun 198046.3InstalledBishop of El Paso, Texas, USA
23 May 199460.2AppointedBishop of Brownsville, Texas, USA
6 Aug 199561.4InstalledBishop of Brownsville, Texas, USA
9 Dec 200975.8RetiredBishop of Brownsville, Texas, USA
24 Sep 202187.5DiedBishop of Brownsville, Texas, USA

MicroData Summary for Raymundo Joseph Peña
Bishop Raymundo Joseph Peña (born , died ) Bishop Emeritus of Brownsville

EventPlace
Birth PlaceCorpus Christi, Diocese of Corpus Christi, Texas
Ordained BishopSan Antonio, Archdiocese of San Antonio, Texas
Death PlaceSan Juan Nursing Home, San Juan, Diocese of Brownsville, Texas

  • a priest for 64.3 years
  • a bishop for 44.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 9 Dec 2009
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 39, Number 2,441

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2021
Code: web_b, v3.3.2, 28 Jan 2021; Data: 27 Sep 2021

Quantcast