Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Thomas Cajetan Kelly, O.P. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Louisville, Kentucky, USA


Events

DateAgeEventTitle
14 Jul 1931Born
5 Jun 195826.8Ordained PriestPriest of Order of Friars Preachers
12 Jun 197745.9AppointedAuxiliary Bishop of Washington, District of Columbia, USA
12 Jun 197745.9AppointedTitular Bishop of Tusuros
15 Aug 197746.0Ordained BishopTitular Bishop of Tusuros
28 Dec 198150.4AppointedArchbishop of Louisville, Kentucky, USA
18 Feb 198250.5InstalledArchbishop of Louisville, Kentucky, USA
12 Jun 200775.9RetiredArchbishop of Louisville, Kentucky, USA
14 Dec 201180.4DiedArchbishop Emeritus of Louisville, Kentucky, USA

MicroData Summary for Thomas Cajetan Kelly
Archbishop Thomas Cajetan Kelly O.P. (born , died ) Archbishop Emeritus of Louisville

EventPlace
Birth PlaceRochester, NY
Ordained BishopImmaculate Conception, Washington, Archdiocese of Washington, District of Columbia

  • a priest for 53.5 years
  • a bishop for 34.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 12 Jun 2007
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 147, Deceased Cardinals (back)
  • d: CB, 14 Dec 2011
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 208, Necrology (back)
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 43, Number 2,880

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2021
Code: web_b, v3.3.2, 28 Jan 2021; Data: 13 Jul 2021

Quantcast