Catholic-Hierarchy DC

Bishop Pierre Bürcher

Bishop Emeritus of Reykjavik, Iceland


Events

DateAgeEventTitle
20 Dec 1945 Born
27 Mar 197125.2Ordained PriestPriest of Lausanne, Genève et Fribourg (Freiburg), Switzerland
29 Jan 199448.1AppointedAuxiliary Bishop of Lausanne, Genève et Fribourg (Freiburg), Switzerland
29 Jan 199448.1AppointedTitular Bishop of Maximiana in Byzacena
12 Mar 199448.2Ordained BishopTitular Bishop of Maximiana in Byzacena
30 Oct 200761.8AppointedBishop of Reykjavik, Iceland
15 Dec 200761.9InstalledBishop of Reykjavik, Iceland
18 Sep 201569.7ResignedBishop of Reykjavik, Iceland
20 May 201973.4AppointedApostolic Administrator of Chur, Switzerland
19 Mar 202175.2CeasedApostolic Administrator of Chur, Switzerland

MicroData Summary for Pierre Bürcher
Bishop Pierre Bürcher (born ) Bishop Emeritus of Reykjavik

EventPlace
Birth PlaceFiesch
Ordained BishopSaint-Nicolas, Cathedral, Fribourg, Diocese of Lausanne, Genève et Fribourg (Freiburg), Switzerland

Please contact the Bishop through the Diocese of Reykjavik.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ab: Bollettino, 30 Oct 2007
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 138, Number 12,301
  • r: Bollettino, 18 Sep 2015
  • aadm: Bollettino, 20 May 2019
  • obl: CB, 17 Sep 2019

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2021
Code: web_b, v3.3.2, 28 Jan 2021; Data: 19 Mar 2021

Quantcast