Catholic-Hierarchy DC

Kyrgyzstan

Recent Bishop Events


DateAgeEventBishopTitleCurrent Title
1 May 200267.3ResignedMarian OlesApostolic Nuncio to SloveniaApostolic Nuncio Emeritus
67.3ResignedMarian OlesApostolic Nuncio to MacedoniaApostolic Nuncio Emeritus to Slovenia
6 Jul 200253.9AppointedJózef WesołowskiApostolic Nuncio to Kyrgyzstan
6 Nov 200254.3AppointedJózef WesołowskiApostolic Nuncio to Uzbekistan
24 May 200570.4DiedMarian OlesApostolic Nuncio Emeritus to Slovenia
18 Mar 200642.8ResignedAleksandr Kan, S.J.Superior of KyrgyzstanSuperior Emeritus
51.2AppointedNikolaus Messmer, S.J. †Apostolic Administrator of Kyrgyzstan
51.2AppointedNikolaus Messmer, S.J. †Titular Bishop of Carmeiano (Cameiano)Apostolic Administrator of Kyrgyzstan
29 Apr 200653.1AppointedFrancis Assisi ChullikattTitular Archbishop of OstraApostolic Nuncio to Kazakhstan
53.1AppointedFrancis Assisi ChullikattApostolic Nuncio to JordanApostolic Nuncio to Kazakhstan
53.1AppointedFrancis Assisi ChullikattApostolic Nuncio to IraqApostolic Nuncio to Kazakhstan
2 Jun 200651.4Ordained BishopNikolaus Messmer, S.J. †Titular Bishop of Carmeiano (Cameiano)Apostolic Administrator of Kyrgyzstan
25 Jun 200653.2Ordained BishopFrancis Assisi ChullikattTitular Archbishop of OstraApostolic Nuncio to Kazakhstan
24 Jan 200859.5AppointedJózef WesołowskiApostolic Nuncio to Dominican Republic
59.5AppointedJózef WesołowskiApostolic Delegate to Puerto Rico
19 May 200852.5AppointedMiguel Maury BuendíaTitular Archbishop of ItalicaApostolic Nuncio to Romania
52.5AppointedMiguel Maury BuendíaApostolic Nuncio to KazakhstanApostolic Nuncio to Romania
12 Jun 200852.5Ordained BishopMiguel Maury BuendíaTitular Archbishop of ItalicaApostolic Nuncio to Romania
12 Jul 200852.6AppointedMiguel Maury BuendíaApostolic Nuncio to KyrgyzstanApostolic Nuncio to Romania
52.6AppointedMiguel Maury BuendíaApostolic Nuncio to TadjikistanApostolic Nuncio to Romania
17 Jul 201057.3AppointedFrancis Assisi ChullikattPermanent Observer to United NationsApostolic Nuncio to Kazakhstan
21 Aug 201365.0ResignedJózef WesołowskiTitular Archbishop of Slebte
65.0ResignedJózef WesołowskiApostolic Nuncio to Dominican Republic
65.0ResignedJózef WesołowskiApostolic Delegate to Puerto Rico
27 Jun 201465.9LaicizedJózef Wesołowski
1 Jul 201461.2ResignedFrancis Assisi ChullikattPermanent Observer to United NationsApostolic Nuncio to Kazakhstan
28 Aug 201567.1DiedJózef Wesołowski
5 Dec 201560.0AppointedMiguel Maury BuendíaApostolic Nuncio to Romania
25 Jan 201660.1AppointedMiguel Maury BuendíaApostolic Nuncio to Moldova, Republic ofApostolic Nuncio to Romania
30 Apr 201663.1AppointedFrancis Assisi ChullikattApostolic Nuncio to Kazakhstan
63.1AppointedFrancis Assisi ChullikattApostolic Nuncio to TadjikistanApostolic Nuncio to Kazakhstan
24 Jun 201663.2AppointedFrancis Assisi ChullikattApostolic Nuncio to KyrgyzstanApostolic Nuncio to Kazakhstan
18 Jul 201661.5DiedNikolaus Messmer, S.J. †Apostolic Administrator of Kyrgyzstan
1 Aug 201674.2AppointedJanez Mihelčič, S.J.Apostolic Administrator of KyrgyzstanApostolic Administrator Emeritus
29 Aug 201754.3AppointedAnthony James Corcoran, S.J.Apostolic Administrator of Kyrgyzstan
75.2ResignedJanez Mihelčič, S.J.Apostolic Administrator of KyrgyzstanApostolic Administrator Emeritus

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2017
Code: web_d, v3.1.9, 15 Apr 2017; Data: 29 Aug 2017