Catholic-Hierarchy DC

Kyrgyzstan

Bishops By Age


BirthdateAgeNameCurrent Title
20 Mar 1953 Archbishop Francis Assisi ChullikattApostolic Nuncio to Kazakhstan
19 Dec 1954 Bishop Nikolaus Messmer, S.J.Apostolic Administrator of Kyrgyzstan
19 Nov 1955 Archbishop Miguel Maury BuendíaApostolic Nuncio to Romania
7 May 1963 Father Aleksandr Kan, S.J.Superior Emeritus of Kyrgyzstan

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_d, v3.1.6, 5 May 2016; Data: 24 Jun 2016