Catholic-Hierarchy DC

Kazakhstan

Seniority by Bishop Ordination


Ordained
Bishop
YearsNameCurrent Title
28 May 1991 Archbishop Jan Paweł Lenga, M.I.C.Bishop Emeritus of Karaganda
16 Jun 1991 Bishop Joseph Werth, S.J.Bishop of Trasfigurazione a Novosibirsk, Russian Federation
4 Dec 1999 Bishop Cyryl KlimowiczBishop of San Giuseppe a Irkutsk, Russian Federation
6 Jan 2000 (Layman) Józef WesołowskiApostolic Nuncio Emeritus to Dominican Republic
26 Nov 2000 Bishop Henry Theophilus Howaniec, O.F.M.Bishop Emeritus of Santissima Trinità in Almaty
19 Mar 2001 Archbishop Tomash PetaArchbishop of Maria Santissima in Astana
2 Jun 2006 Bishop Nikolaus Messmer, S.J.Apostolic Administrator of Kyrgyzstan
2 Jun 2006 Bishop Athanasius Schneider, O.R.C.Auxiliary Bishop of Maria Santissima in Astana
23 Nov 2006 Bishop Janusz Wiesław KaletaBishop Emeritus of Karaganda
12 Jun 2008 Archbishop Miguel Maury BuendíaApostolic Nuncio to Kazakhstan
8 May 2011 Bishop José Luís Mumbiela SierraBishop of Santissima Trinità in Almaty
2 Mar 2013 Bishop Adelio Dell’OroApostolic Administrator of Atyrau

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v3.0.0, 8 Mar 2014; data: 15 Jul 2014