Catholic-Hierarchy DC

Eritrea

Seniority by Priestly Ordination


Ordained
Priest
YearsNameCurrent Title
31 May 1965 Archbishop Silvano Maria Tomasi, C.S.Permanent Observer Emeritus to United Nations Office and Specialized Agencies in Geneva
10 Jul 1977 Bishop Thomas Osman, O.F.M. Cap.Bishop of Barentu (Eritrean)
18 Feb 1979 Archbishop Menghesteab Tesfamariam, M.C.C.I.Archbishop of Asmara (Eritrean)
24 Jun 1979 Archbishop Leo BoccardiApostolic Nuncio to Iran
20 Sep 1981 Dominique François Joseph Cardinal MambertiPrefect of the Apostolic Signatura, Roman Curia
30 Jun 1985 Bishop Kindane YebioBishop of Keren (Eritrean)
13 Jun 1987 Archbishop Hubertus Matheus Maria van MegenApostolic Nuncio to Sudan
25 Jun 1988 Bishop Angelo Pagano, O.F.M. Cap.Vicar Apostolic of Harar, Ethiopia
21 Jul 1996 Bishop Fikremariam Hagos TsalimBishop of Segheneity (Eritrean)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_d, v3.1.7, 31 Aug 2016; Data: 2 Dec 2016