Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Emidio Ziucci

Deceased

Titular Archbishop of Damascus


Events

DateAgeEventTitle
20 Nov 1750³BornAscoli della Marca
1774¹23.1Ordained PriestPriest
1 Jun 179544.5AppointedTitular Archbishop of Rhodus
24 Aug 179544.7Ordained BishopTitular Archbishop of Rhodus
9 Sep 179645.8ResignedTitular Archbishop of Rhodus
16 Dec 179646.0AppointedTitular Archbishop of Damascus
20 Apr 180251.4DiedTitular Archbishop of Damascus

Note(s): ¹ Year Uncertain ; ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Emidio Ziucci: VIAF:77490095
Archbishop Emidio Ziucci (born , died ) Titular Archbishop of Damascus

  • a priest for 28.3 years
  • a bishop for 6.6 years

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 6, Page 192, and Page 357

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015