Catholic-Hierarchy DC

Bishop Paol’Antonio Agostini Zamperoli

Deceased

Bishop of Urbania e Sant’Angelo in Vado


Events

DateAgeEventTitle
22 Nov 1733BornPesaro
18 Sep 175622.8Ordained PriestPriest
13 Dec 177946.0AppointedBishop of Urbania e Sant’Angelo in Vado, Italy
2 Jan 178046.1Ordained BishopBishop of Urbania e Sant’Angelo in Vado, Italy
1812¹78.1DiedBishop of Urbania e Sant’Angelo in Vado, Italy

Note(s): ¹ Year Uncertain

MicroData Summary for Paol’Antonio Agostini Zamperoli: VIAF:88685260
Bishop Paol’Antonio Agostini Zamperoli (born ) Bishop of Urbania e Sant’Angelo in Vado

  • a priest for 55.2 years
  • a bishop for 31.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1806, Page 116
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 6, Page 84
  • ob/c2+: CB, 19 Apr 2014

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015